ראשי » נאומים » הצעה דחופה לסדר: מובלעות צופר ונהריים

הצעה דחופה לסדר: מובלעות צופר ונהריים

ביטול הנספח להסכם השלום עם ירדן בעניין מובלעות צופר ונהריים מהווה פגיעה באמון הציבור כי בהסכם שלום באזורינו שני הצדדים צריכים ליהנות מפירות השלום.

לפני שנה, הודיעה ירדן כי לא תאריך את תוקפו של הנספח להסכם השלום, המאפשר גישה ישראלית למובלעות צופר ונהריים, אזורים בהם לישראל זכויות קניין ושימוש. לממשלת ישראל הייתה שנה תמימה לשאת ולתת עם ירדן ולשנות את רוע הגזרה – אך דבר לא קרה. בעקבות זאת פניתילכנסת בהצעה דחופה לסדר על מנת לדון בהשלכות.

במבחן התוצאה מדובר בכישלון היסטורי מהדהד! בייחוד כאשר הדבר קורה במשמרתה של ממשלה שמחשיבה עצמה לממשלת ימין, ממשלה שהקשר לאדמה, לחקלאות, חשוב לה, וטוב שכך, אבל הממשלה פטרה את עצמה, ואמרה: "אין מה לעשות". אגב, בדיוק כפי שז'בוטינסקי אמר לטרומפלדור בתל-חי: "אין מה לעשות, תיסוג."

אולם אינני מגלגל הכל לפתחה של ממשלת ישראל. אני מבקש לומר דברים שלא נוהגים לומר כאן בבית הזה, ואומר אותם בזהירות המתבקשת: בביטול נספח ההסכם שאמור היה להתחדש אוטומטית, פעלה ירדן בניגוד גמור לרוח ההסכם. ואני מצטט את האדם הבקיא ביותר ברזי ההסכם, מי שנטל חלק בעיצובו, השופט העליון בדימוס, אליקים רובינשטיין. האופן בו פועלת ירדן בעניין זה, היא לא רק פגיעה ברוח ההסכם, היא גם פגיעה בכבוד הישראלי, אך יותר מכל, היא פגיעה באמון הציבור הישראלי כי בהסכם שלום באזורינו שני הצדדים צריכים ליהנות מפירות השלום.

משך כחצי יובל חצו חקלאים ישראלים את הגבול ועיבדו את אדמתם, לצד כיבוד ריבונות ירדן בשטח. אך יותר מכל, היא פגיעה באמון הציבור הישראלי כי בהסכם שלום באזורינו שני הצדדים צריכים ליהנות מפירות השלום. כעת, מסתיים לו אותו הסדר מעורר תקווה, ו'אי-השלום' בנהריים כבר לא ישמש דוגמא וסמל לשלום בין העמים.

כל מי שהשלום יקר לו – צריך להיות מוטרד היום. הסכם השלום בין ישראל וירדן משקף איזון אינטרסים בין המדינות. הסכם השלום בין ישראל וירדן משקף איזון אינטרסים בין המדינות. ישראל צריכה לדאוג לשמור על האינטרסים שלה בהסכם זה, בכל האמצעים העומדים לרשותה: ברגישות, בנדיבות ובנחישות, בגזרים ולעיתים אף במקלות. לאחר כישלונה של הממשלהכישלון שהוביל לאובדן צופר ונהריים; כישלון שסדק את אמון הציבור בנוגע להיתכנות הסדר שלום המושתת על כבוד לאומי הדדי; אנו חייבים לדון בכישלון ולברר האם יש דרך לתקן בעתיד את העניין ולשוב למצב שהיה הנהוג במשך חצי יובל. דיון זה לא צריך להיות פומבי ולכן ביקשתי להעבירו לדיון בוועדת חוץ וביטחון.

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print