ראשי » נאומים » הצעת חוק הסמכת שירות הביטחון הכללי לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה), התש”ף–2020 | נאום במליאת הכנסת

הצעת חוק הסמכת שירות הביטחון הכללי לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה), התש"ף–2020 | נאום במליאת הכנסת

אדוני היושב-ראש, אני מודה לך. כידוע, כולנו היום רתומים וממוקדים במאבק אחד חשוב, מאבק עולמי, הייתי אומר, מאבק בלימה במגפה שפשתה במחוזותינו, נגיף הקורונה.

אנחנו עדים בשבועות הספורים האחרונים לתופעה מדאיגה של עלייה ניכרת במספר המאובחנים בנגיף הקורונה, במספר מוחלט. הבוקר התעוררנו לנתון של למעלה מ-700 חולים חדשים. הגם שמספר הבדיקות עולה ולכן גם מספר המאותרים כחולים, כנשאים, עולה, אבל כשבודקים את האחוזים או את האחוז ממספר האנשים שנמצאו כנשאים, כחולים, אנחנו רואים שגם האחוז הזה עולה. אם היינו כבר בנקודה שבה כ-0.3% מהנבדקים נמצאו מאומתים, חולים – היום אנחנו כבר באזור ה-4%. זו קפיצה קשה וגדולה. מאז ההתפרצות של נגיף הקורונה ישראל מנסה להתמודד עם המגפה בכמה אמצעים, ובעיקר מנסה למצוא דרכים לקטוע את שרשרת ההדבקה, ומה שמכונה כבר בפי כול, ליישר את העקומה, עקומת החולים.

לאחר סדרת דיונים ארוכה שקיימה ועדת חוץ וביטחון, חלקם בראשותי, עולה בבירור כי בשלב הזה הכלי המשלים היעיל ביותר שעומד לרשות משרד הבריאות בקטיעת שרשרות ההדבקה ובמלחמה בנגיף הקורונה הוא כלי האיכון הסלולרי, באמצעות יכולות שקיימות בשירות הביטחון הכללי. הכלי הזה הוא כלי משלים לחקירות אפידמיולוגיות שהן, כאמור וכידוע, הכלי המרכזי.

כלי השב"כ, אם אפשר להגדיר אותו כך, איננו נותן מענה באופן מלא לצורך, אבל אם נדבר על מספרים – וחשוב לקיים את הדיון החשוב, המורכב, המאתגר הזה, על בסיס נתונים – בחודשים שבהם הכלי הזה פעל, כחודשיים וחצי מסך נאמר כ-180,000 מגעים בין-אישיים בין אנשים שחלו לבין אנשים אחרים, אותרו כ-15,000 חולים חדשים, בעיקר על ידי חקירות אפידמיולוגיות; אבל כ-4,500 חולים אותרו על ידי אותו אמצעי שבלעדיו לא היינו יכולים לאתר את החולים, ואותם חולים היו מדביקים אחרים, וחוזר חלילה.

אין ויכוח, אדוני היושב-ראש, שחלופה אזרחית לכלי הזה היא עדיפה ברמה העקרונית, אך לצערי – ואני אומר זאת באמת – בשלב זה, על פי התרשמותי, על פי התרשמות הוועדה, אין עדיין חלופה אזרחית בשלה שמסוגלת לתת מענה ברמת יעילות כפי שאותו כלי איכון נותן.

אני סברתי ביום שני האחרון, כשהצגנו, ודיברנו כאן במליאה על הדברים, וגם עדיין היום אני סבור שאותו כלי, כלי השב"כ, הוא, כאמור, כלי העזר היחידי הקיים כיום שמסייע לחקירות האפידמיולוגיות. וזה כלי שצריך להעמיד לעזרת ולרשות משרד הבריאות באופן מיידי לאור העלייה המשמעותית בהיקף הנדבקים במדינת ישראל.

לנגד עינינו מה שעומד בראש ובראשונה – ובלי קשר לדעות, עמדות, תפיסות פוליטיות – נדמה לי שכולם מבינים, ומאוחדים, שלנגד עיננו עומד עיקרון של שמירת חיי אדם ומניעת המשך הפגיעה במשקי הבית. אם לא נגדע ונעצור את שרשרת ההדבקות, האפשרות החלופית שעומדת היא שוב הטלת סגרים, והטלת מגבלות שגוררות פגיעה אנושה בכל אותם מאות אלפי אנשים, בכל אותם בתים שלא יוכלו לעמוד שנית בגזרה מסוג זה. ולכן עלינו מוטל לעשות הכול, הכול ובמיידי, כדי למנוע את הגזרה הכלכלית הקשה, וכמובן כדי לשמור על חיי אדם.

ואשר על כן, אני סבור שהבית הזה צריך לנקוט את הצעד הנכון ולהעביר עוד היום הסדר, שאני מכנה אותו הסדר ביניים, הסדר זמני ומוגבל שיעמיד לרשות משרד הבריאות כלי, או את אותה היכולת להתמודד עם האתגר העומד בפתחנו.

מדובר בחקיקה של הסדר זמני שיעמוד בתוקף של עד שלושה שבועות ויאפשר, כאמור, למשרד הבריאות לעשות שימוש מבוקר ומוגבל בכלי השב"כ, ובמקביל יאפשר לוועדת חוץ וביטחון לקיים דיון מעמיק כנדרש וכמצופה בחקיקה הקבועה העומדת לפתחנו בהסדר ראשי. גם החקיקה הזאת היא, כמובן, במתכונת מצומצמת, מוגבלת, של הוראת שעה, אבל לה אני קורא חקיקה קבועה של שלושה חודשים ואופציה נוספת להאריך בעוד שלושה חודשים. וכולנו תקווה שלא נידרש לכלי הזה מעבר לששת החודשים העתידיים. ושוב, הנגיף איננו קורא את דברי הכנסת. אני אינני בטוח שהוא מציית לאותם כלים, אבל כך הניחה הממשלה – ובזה נדון בניחותא, בשקט, בשום שכל, בהמשך הדרך.

אני מבין שאנחנו צריכים לאזן בין שני עניינים ציבוריים: מצד אחד, כלי באופן מהיר, ומצד שני, דיון עמוק, חשוב וכולל. ולכן, אנחנו נעשה אולי את הדיון, לא יודע אם לקרוא לו מהיר, אבל בקצב הנכון; אבל אינני רוצה לעשות את הדיון בחקיקה הראשית, המהותית, את ההסדר הכולל, באופן חפוז. ולכן אין לנו ברירה אלא לעשות את אותה פעימה זמנית, ראשונית.

בהסדר הזה זה אנחנו בעצם מייצרים, הייתי אומר, הסדר נושם; הסדר שמתאים לצוק העיתים, לאתגר של השעה, מתאים למציאות המשתנה – והיא משתנה תוך ימים, תוך שעות, לנגד עינינו. ולכל הפחות אנחנו ניתן את אותו מענה – כפי שאנחנו מחויבים לאזרחי ישראל – בשלושת השבועות הקרובים.

תודה רבה.

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print