ראשי » נאומים » כינון הממשלה ה-35 והרכבה | נאום מליאת הכנסת

כינון הממשלה ה-35 והרכבה | נאום מליאת הכנסת

תודה לך, אדוני היושב-ראש. חבריי חברי הכנסת.

אני עומד כאן כדי לדבר בזכות האחדות.
אני עומד כאן כדי לטעון בגנות הפיצול, בגנות הריסוק, בגנות הריב והמדון בין חלקי אוכלוסייה.
כן, כן, אותו משפט קצר אבל כל כך משמעותי, בספר החוקים של מדינת ישראל – אבל גם בהוויה, במהות, באתוס של מדינת ישראל, של העם היהודי – שהיה אלפיים שנה בתצורות כאלה ואחרות, כאן, בארץ הזאת – ושבשל פיצול, ריב ומדון עזב את מולדתו ושרד בשל האחדות, בשל פיוס, כאלפיים שנים ללא מולדת, ללא כברת ארץ.

אדוני היושב-ראש, לאחר 500 ימים של משבר פוליטי אני חושב שהכנסת הזאת מגיעה להכרעה שתואמת את הכרעתו של הציבור; את החלוקה הקיימת בציבור הישראלי; את אותן מחלוקות שהביאו לאחר שלוש מערכות בחירות לתוצאות – או לאותה תוצאה חוזרת ונשנית, שממנה הייתה מסקנה פוליטית אחת. מסקנה אחת שמבטאת או מייצגת אחריות לאומית, פיקחון ובגרות פוליטית – המסקנה הזאת היא אחדות.

אני רוצה להגיד דברים בגנות המחטפים הפוליטיים, שאולי חלק מהאנשים בבית הזה התרגלו אליהם, רוצים אותם, חושקים בהם, נהנים מהם; בגנות הציניות; בגנות העמדה הבזה הלכה למעשה להכרעה הדמוקרטית. אלה שבשם המוסר רצו בכל הכוח לנהל פוליטיקה של זהויות עד התג האחרון, פוליטיקה של הכרעות על חודו של קול, פוליטיקה שכל מהותה מבוססת על הרעיון של "ייקוב הדין את ההר".

צדקנים שרוצים ורצו עד היום, ממשלת מיעוט.

אדוני היושב-ראש, אתה מכיר את אותן שיחות שהיו כאן בפוליטיקה הישראלית: ממשלה של 47 ח"כים, "הצבעה אחת".

היום אותם אנשים מדברים, ככה, גבוהה-גבוהה על מושגים של גניבת קולות, של ממשלה שהציבור לא בחר בה. אלה אותם אנשים שבאו ולחשו באוזניי ודיברו בפניי בזכותו של אותו רעיון עוועים של ממשלת מיעוט; אלה היה להם את מה שמכונה בלעז ה-Read my lips. אבל ה-Read my lips הזה מייד איבד את משמעותו ככל שזה היה קשור לממשלת מיעוט.

היו גם ציניקנים מהצד השני שרצו ממשלת 61. ממשלה צרה. חשבו שאת אתגרי מגפת הקורונה, את האתגרים המדיניים של החלת החוק, את האיומים הכלכליים, את האתגרים הביטחוניים – כל אלה ינהלו אותם על חודו של קול ויכריעו וינסו על ידי אריתמטיקה של אדם אחד לאנוס את הצד השני. אלה וגם אלה טעו.

הייתה לי חוויה – אישית במשך השבועות האחרונים מאז תוצאות הבחירות השלישיות – של שיחות, של הפגנות, של קללות, של צעקות, של גינויים, של הצקות, משני צדי המפה הפוליטית, מה שנקרא: "קיצוני כל המדינה התאחדו". נדהמתי לראות – בטח אתה גם מכיר את זה – שהשפה של שני הצדדים היא אותה שפה; הקללות הן אותן קללות; הבוז הוא אותו בוז. אבל דבר אחד ראיתי לאורך כל הדרך של בשבועות האלה, שהיו בהם עליות ומורדות עד שהביאו לתוצאה הנכונה והרצויה של ממשלת אחדות. אלה שבזו, שקיללו, שהפגינו לעיתים, מה שנקרא בצורה מעליבה – אגב, מוגנת.

זכות ההפגנה היא זכות שנבחנת ברגעים קשים, לא ברגעים קלים. אבל הייתי אומר לך, שיש כאן מיעוט, מיעוט צעקני, מיעוט קולני, מיעוט נרגן, ויש פה רוב שאמר את דברו ורוב הציבור, ברחוב, בכל מקום שאליו אני מגיע, מגבה את ההחלטה הזאת. יהיה האדם אשר הצביע למי שהצביע, בסופו של דבר יש כאן אחריות לאומית שהפוליטיקה הישראלית הציגה אותה, והציבור הישראלי מגבה אותה. זו ההכרעה הנכונה, זו, אדוני היושב-ראש, הבחירה של דרך ארץ. אחדות היא רעיון מסדר אידיאולוגי.

ראינו את ממשלת האחדות של שמיר-פרס, בין 1984 ל-1988. אני יכול להגיד לך, שהפערים בין האנשים, האישיים הפוליטיים של 1984–1988 היו גדולים הרבה יותר מהפערים שקיימים היום בין מרכיבי הממשלה הנכנסת, אבל ראינו את הישגיה של ממשלת האחדות של 1984–1988. אגב, אלה שמתנגדים היום לממשלת האחדות, שמקללים, שמגנים, שלועגים, שמצקצקים, הם אלה שהיו גם מתנגדים ב-1984 לאחדות, באותן מילים חריפות, באותן מילים בוטות. ברור היום מה תוצאות ממשלת האחדות או מה פועלה של ממשלת האחדות שהייתה אי-שם בשנות השמונים, שהצילה את ישראל מפני ריסוק כלכלי אמיתי, מפני התדרדרות בלתי נתפסת אל תהום כלכלי. ברור שאותה ממשלה של 84–88 הכינה את המסד לקליטה של יותר ממיליון עולים מארצות חבר העמים, מה שבנה, יצק ויצר את "מדינת ההזנק", "סטארט-אפ ניישן", שרבע מאה מאז אנחנו נהנים ממנה. ממשלה שיותר מכול הורידה להבות, ואחרי משבר פוליטי, מלחמת לבנון, להזכירך, שנאה, ריב ומדון, החזירה שפיות לחוצות ירושלים, לרחובות ולערי ישראל.

אדוני היושב-ראש, בין ממשלת אחדות לבין הליכה לבחירות, ברור היכן האינטרס הלאומי קיים;
מהו הדבר הנכון לעשותו;
ואני יכול להגיד לך, שהרוב הברור של חברי הבית הזה הצביעו ויצביעו היום למען אותו היגיון פוליטי מאחד. ומכאן והלאה מוטלת החובה עלינו, כולנו, להוכיח כי אין לנו ארץ אחרת, אין מדינה אחרת.

עת שלום,
עת אחדות לישראל.

תודה רבה.

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print