ראשי » ארכיון » מחדל הקורונה

מחדל הקורונה

חרף נסיונותי החוזרים ונשנים להתריע, כנסת ישראל לא נערכה כראוי למשבר הקורונה.

אנו נמצאים בזמנים לא קלים של משבר לאומי בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. חשוב לי לחזק אתכם ואני תקווה כי נצא מהמשבר הזה כולנו יחד, בריאים ושלמים.

אנא, הקפידו על הנחיות משרד הבריאות, הן מצילות חיים גם כאשר לעיתים זה לא נראה כך.

תנאי מהותי לטיפול במשבר הוא קיום פיקוח פרלמנטרי יעיל על עבודת הממשלה והרשויות. זו חובתי, וזו חובתם של חברי הכנסת, אליכם, הציבור.

כמזכיר הממשלה בעבר אני יודע עד כמה פיקוח פרלמנטרי מסייע לרשות המבצעת, נותן לפעולותיה משנה תוקף ומעצים את אמון הציבור שכה חיוני בימים רגישים ודרוכים בהם אנו חיים.

לצערי נכון לרגע כתיבת שורות אלה – 20.03.2020 – פיקוח זה לא מתקיים.

מי שעוקב אחרי, מכיר את הדגלים האדומים שהרמתי, בתקשורת ובכנסת. כבר מסוף חודש ינואר, בכל הקשור לפיקוח הפרלמנטרי הנחוץ להיערכות במאבק בנגיף הקורונה:

ב-30 בינואר דרשתי לקיים דיון דחוף בכנסת בהיערכות הלאומית לנגיף הקורונה;

ב-4 בפברואר, בדיון בכנסת, דרשתי להקים בדחיפות ועדה מיוחדת לפיקוח על ההיערכות להתמודדות עם נגיף הקורונה;
בנוסף, התרעתי על כך שראש רשות החרום הלאומית (רח"ל), אשר מופקדת על תכלול ההתמודדות בפני מגפות, התפטר בסוף חודש נובמבר, ולא מונה מאז מנהל קבוע לרשות, על אף המגיפה המתקרבת;לצערי, גם התקשורת ברובה המוחלט לא ראתה לנכון אז לייחס לדיון זה ולהקמת הועדה כל ערך.

לאחר שלא עלה בידי ועדת הכנסת לכנס את מליאת הכנסת ולהקים ועדה יעודית לפיקוח על ההיערכות לנגיף הקורונה פניתי ב-22.02.2020 ליו״ר הכנסת וליו״ר ועדת החוץ והביטחון, על מנת שתקום ועדת משנה מיוחדת לטיפול במשבר הקורונה, דבר שאף אינו מצריך כינוס מליאת כנסת.


ועדת משנה זו היא שאמורה היתה לדון בהיערכות למצב החירום הצפוי אך לצערי, בשל התנגדות הליכוד בדיונים בין עם כחול לבן, גם ועדה זו לא קמה בסופו של דבר;

באותו יום פניתי במקביל במכתב גם לשר הביטחון כדי שיפעל למינוי ראש קבוע לרשות החירום לאומית, על מנת שזו תוכל להתחיל בהערכות לפרוץ המשבר. זאת בהמשך להתרעות חוזרות ונשנות שלי בנושא, בכלי התקשורת וברשתות החברתיות.

ב-25.02.2020 הגעתי לאולפן Ynet והתרעתי כי אנו עלולים להימצא בפני בעיית אספקה, הפסקת לימודים, עצירת עבודה של מפעלים ועבודת הממשלה וכי יש חובה לאומית להערך למשבר בסדר גודל לאומי.

לצערי לא הצלחתי לשכנע בזמן כי לפנינו משבר בסדר גודל לאומי. עוד תגיע העת לשאלות הקשות אך כעת הזמן לטפל במשבר.

אנו נמצאים בעת חירום לאומית בה יש להניח את הפוליטיקה בצד ולאפשר פיקוח ובקרה על משבר לאומי כה גדול ומורכב.

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print