ראשי » מאמרים » פירוז עזה – עכשיו.

פירוז עזה – עכשיו.

עלינו להציב בפני חמאס משוואה ברורה: "שלטון או טילים". יש לכפות על חמאס העברה של עיקר ארסנל הרקטות שלו למצרים. ולא, תסיר ישראל את האיום בעצמה באמצעים צבאיים.

פורסם ב'ישראל היום' | 13.11.2019

ישראל הפכה בעשור האחרון למדינה הריבונית היחידה בעולם שבה אזרחים מהווים מטרה נייחת ולגיטימית לירי רקטות וטילים בשגרה. גם אתמול פעולה טקטית יזומה של צה"ל בעזה שמה מיליוני אזרחים בקו האש.

ישראל סבלה לאורך כל השנים מהתקפות בגבולותיה, לרבות ירי תלול־מסלול על יישובי הספר. היה זה תמיד איום טקטי ולא אסטרטגי. ימי קרב היו בחזית, שגרה היתה בעורף.

במלחמת לבנון השנייה יושמה לראשונה דוקטרינה חדשה על ידי חיזבאללה, הממוקדת בהעברת שדה הקרב משטח האויב אל ליבם של מרכזי האוכלוסייה בישראל, זאת באמצעות ירי רקטי מסיבי.

אסטרטגיית חיזבאללה במלחמת לבנון השנייה הועתקה לעזה, והפכה לאסטרטגיית הלחימה של חמאס בדרום. שלילת חופש הפעולה המלא של צה"ל בעזה אפשרה לחמאס, בדומה לחיזבאללה, להפוך מארגון טרור לארגון מעין־מדינתי הממוקד בפיתוח יכולות אש ארוכות טווח.

במבצע צוק איתן כבר נורו מעזה במשך 50 ימי לחימה יותר מ־4,000 רקטות לעבר גוש דן, אזור השפלה, ירושלים ואזור חיפה. קווי רכבת הושבתו ונמל התעופה בן־גוריון נסגר. היום כבר נורות מאות רקטות ביום קרב.

"שגרת האימה" השוררת כיום בין ישראל לעזה לא יכולה להימשך. ישראל הגיעה בסכסוך עם חמאס לקצה גבול יכולת ההכלה של ירי על אוכלוסייה אזרחית. כשסובלנות טקטית אל מול ירי מחזורי הופכת לאסטרטגיה מדינתית ארוכת טווח, נשחקת יכולת העמידה של האוכלוסייה האזרחית. 

אך האתגר העזתי הוא רק "מתאבן". קריסת ההרתעה בדרום שוחקת את ההרתעה בצפון. איום הטילים שישראל חשופה אליו היום הוא רב־חזיתי. לצד כ־20 אלף רקטות של חמאס מדרום, התעצם בשנים האחרונות האיום מצפון. ארסנל הנשק של חיזבאללה ושל מיליציות פרו־איראניות כולל, על פי הערכות, קרוב ל־200 אלף רקטות וטילים, מיעוטם טילים מדויקים. היום שבו תצהיר ישראל שאין פתרון לאתגר הרקטות מעזה, הוא היום שבו יוכרע גם הקרב על הטילים בצפונה של הארץ.

לא נותרה ברירה, עלינו להציב בפני חמאס משוואה ברורה במודל דומה לזה שהציבו האמריקנים למשטרו של אסד ב־2014, בנושא פירוז סוריה מנשק כימי: "שלטון או טילים". יש לכפות על חמאס העברה של עיקר ארסנל הרקטות שלו למצרים. ולא, תסיר ישראל את האיום בעצמה באמצעים צבאיים.

רבים מטילים ספק ביכולתה של ישראל לכפות פירוז שכזה. בדיוק כמו אלה שהטילו ספק קולני ברעיון חיסול תשתית הטרור באיו"ש ערב מבצע חומת מגן בשנת 2002. גם אז הורתענו והכלנו פגיעות בעורף כדי להימנע מלחימה. עד שהקברניט החליט אחרת.

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print